Ciekawe

Elektryczny rower Merida w wersji górskiej – czy to może się udać?

Na rynku rowerowym pojawia się coraz więcej ciekawych modeli, które oznaczone są przedrostkiem e. Mowa tu oczywiście o rowerach elektrycznych, które – co ciekawe – nie są już przeznaczone wyłącznie do spokojnej jazdy miejskiej. Czy to oznacza, że elektryczny, a zarazem górski rower Merida jest godny zaufania?

Jednostka napędowa

Chcąc dokładnie przyjrzeć się możliwościom, jakie oferuje ten skądinąd niezwykły i niecodzienny jednoślad, trzeba przyjrzeć się jego układowi napędowemu. W przeciwieństwie do zwykłych rowerów nie składa się on wyłącznie z przekładni i pedałów, ale też z silnika i baterii. Warto zauważyć, że jest tu mowa o rowerach górskich, a więc takich, które wykazują znacznie większe zapotrzebowanie na energię.

Tak też jest w rzeczywistości. Elektryczne rowery Merida posiadają całkiem solidną baterię, której moc znamionowa może przekroczyć nawet wartość 600 Wh. Oczywiście dużo zależy tu od samej ramy, a w zasadzie jej kształtu. Warto bowiem zauważyć, że w przypadku niektórych modeli o dość oryginalnej bryle, pojemność baterii spada do około 500 Wh.

Nie tylko moc…

Cechą szczególną rowerów górskich jest sposób ich użytkowania. Nie warto się oszukiwać – jest on zupełnie inny niż w przypadku rowerów przeznaczonych do spokojnej, jednostajnej jazdy. Rower górski jest urządzeniem wymagającym dość zróżnicowanego doładowania. To z kolei wiąże się z koniecznością intensywnego obciążenia baterii.

Na uwagę zasługuje również silnik elektrycznej Meridy. Jest to jednostka o bardzo zróżnicowanym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. W praktyce oznacza to, że jej masa jest nieco większa. Zależnie od trybu pracy jest ona zdolna do rozpędzania roweru nawet pod bardzo dużym kątem, co w wymusza konieczność montażu właściwego uzwojenia.

Po co to wszystko?

Elektryczny, górski rower Merida nie jest z pewnością przeznaczony dl spokojnej, jednostajnej jazdy. Jest to nadal model o bardzo specyficznych właściwościach, aczkolwiek poruszanie się nim bez elektrycznego doładowania może być dość trudne. Cecha ta wynika z jego dość dużej masy, a także specyfiki terenu.

Dzięki temu na jazdę po trudnym i wymagającym terenie mogą sobie pozwolić nawet te osoby, które na co dzień nie dysponują wystarczającą kondycją. Rower Merida może być też świetnym narzędziem dla osób, które po dłuższej przerwie ponownie chcą wskoczyć na jednoślad, by odwiedzić miejsca, w których dane im było być kilkanaście lat temu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie rower merida.