ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU – REMONTY DRÓG
Remonty dróg są konieczne, by poprawiać jakość nawierzchni dróg. Jest to niezbędne dla zachowania komfortu użytkowników dróg, jak również ich bezpieczeństwa. W jaki sposób planowane są remonty i przebudowy? Czy muszą być one uciążliwe dla kierujących?
JAK PLANOWANE SĄ REMONTY DRÓG?
Planowanie remontów dróg przede wszystkim polega na podjęciu decyzji, czy konkretny odcinek drogowy ma zostać całkowicie wyłączony z ruchu na czas remontu, czy może jednak możliwe będzie przepuszczanie kierowców. W tym celu proponowane są kontrpasy, ale też ruch wahadłowy, obsługiwany przez tymczasową sygnalizację świetlną lub pracowników drogowych. Jeśli remont przebiega na pasie drogi szybkiego ruchu, drogowcy bardzo często wykorzystują pobocze do stworzenia dodatkowej nitki, aby w ten sposób ułatwić kierującym przemieszczanie się.
W JAKI SPOSÓB WYKORZYSTYWANE SĄ OZNACZENIA TYMCZASOWE NA DROGACH?
Oznakowanie tymczasowe jest kluczowe, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno kierującym, jak i osobom pracującym przy remoncie drogi. Słupki drogowe pozwalają na wyznaczenie alternatywnego pasa jezdni lub też wyłączenie pasa z ruchu. Dzięki znakom tymczasowym możliwe jest także informowanie kierowców o utrudnieniach na kilkaset metrów przed faktycznym remontem. Dzięki znakom ostrzegawczym są oni w stanie zmniejszyć prędkość samochodu i zareagować na wszelkie zmiany na jezdni.
NOWOCZESNE STOJAKI NA ZNAKI DROGOWE
By móc zaplanować prace remontowe w sposób profesjonalny, konieczne jest zastosowanie gumowych podstaw drogowych. Stojak na znaki drogowe to stabilna podstawa, najczęściej wykonana z materiałów sztucznych, pochodzących z recyklingu. Powtórne użycie plastiku pozwala na ochronę środowiska i lepsze zarządzanie tworzywami. Nowoczesne podstawy pod znaki drogowe to m.in. produkty oferowane przez markę Nicrobase. Firma ta proponuje stojak na znaki drogowe w konstrukcji modułowej – taki stojak można łączyć z kolejnymi podstawami, tworząc szeroką i stabilną podstawę, odpowiednią np. dla dużych tablic informacyjnych.
Podstawy drogowe tego producenta dostępne są w dwóch wariantach: 20 i 30 kg, co pozwala na dobranie produktu dopasowanego do konkretnych potrzeb. Taka waga podstawy sprawia, że nie ma potrzeby jej dodatkowego dociążania, np. piaskiem. Atutem podstaw są bez wątpienia uniwersalne otwory mocujące, które pozwalają na swobodne osadzanie zarówno klasycznych znaków pionowych, jak i słupków drogowych czy ogrodzeń.