Dom i Wnętrze

Jak wyczyścić szybę w piekarniku?

 

Higiena w kuchni jest bardzo ważna. Czyszczenie blatów, mebli czy też urządzeń jest nie tylko schludne, ale również ułatwia gotowanie i przebywanie w kuchni. W przypadku piekarnika jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów higienicznych jest czyszczenie szyby. Chcąc nie chcąc podczas pieczenia cząsteczki tłuszczu dostają się na szybę mocno ją zabrudzając. Z czasem szyba staje się coraz brudniejsza i cięższa w wyczyszczeniu. Jak wyczyścić szybę w piekarniku aby znów lśniła jak kiedyś?

Jak wyczyścić szybę w piekarniku – odpowiedź

 

Istnieją różne metody czyszczenia szyby piekarnika. Każda z nich jest dobra – jedne mniej, a drugie bardziej czasochłonne. Najdokładniejsze wyczyszczenie szyby otrzyma się w przypadku wmontowania drzwiczek piekarnika, a następnie całej szyby. Wtedy można bardzo dobrze dotrzeć do wszystkich, nawet najbardziej zabrudzonych na jej powierzchni zakamarków. Kolejnym krokiem jest zakup odpowiednich chemikaliów, które bardzo dobrze dotrą do najbardziej zabrudzonych punktów. Ich zadaniem jest rozpuszczenie nagromadzonego tłuszczu i przypaleń, które bywają naprawdę trudne do usunięcia. Niestety z reguły nie wystarczy gąbka i płyn do mycia naczyń aby idealnie wyczyścić całą szybę. Jeżeli akurat nie ma się pod ręką specjalnych środków można spróbować domowych sposobów na usunięcie zabrudzeń z powierzchni szyby piekarnika. Jest nią mieszanka sody z wodą i nałożenie roztworu czyszczącego na szybę. Następnie należy odczekać kilka minut i przystąpić do czyszczenia. Roztwór sody powinien bardzo dobrze zmiękczyć brud i sprawić, że łatwo się go usunie.

 

W przypadku mocnego zabrudzenia szyby tylko takie metody będą sprawdzone. Mimo wszystko warto jest być regularnym i nie dopuszczać do takiego stanu rzeczy. Wystarczą dość prozaiczne czynności jak przemywanie szyby od wewnątrz po użyciu i wystygnięciu piekarnika, aby stale utrzymywać jego czystość na odpowiednim poziomie.

 

Podsumowanie

 

Higiena to podstawa – zwłaszcza w kuchni. Przez czystą szybę łatwiej zaglądać i oceniać co się dzieje we wnętrzu piekarnika. Redukuje to ryzyko przypaleń potraw czy ciast.