Amortyzatory do przyczepki rolniczej – jaką pełnią funkcję?
Amortyzatory do przyczepki produkowane są z elementów gumowych najwyższej jakości. Pochłaniają energię kinetyczną wytwarzaną przez działanie maszyn i agregatów, tłumią hałas i drgania podczas pracy. Amortyzatory do przyczepki wchodzą w skład komponentów tłumiących, których zadaniem jest prawidłowa praca maszyn, bezpieczeństwo ich użytkowania w kontekście życia człowieka i komfortu obsługiwania maszyn, a także zachowania ciągłości prac produkcyjnych i prac rolniczych (bez przestojów związanych z ewentualnymi awariami sprzętów). Dlaczego warto mieć amortyzatory do przyczepki w swoim gospodarstwie rolnym lub przetwórstwie rolniczym i gdzie najczęściej są one wykorzystywane? W jaki sposób amortyzatory wydłużają pracę i żywotność maszyn rolniczych i przyczep?
Amortyzatory do przyczepki, czyli gumowe części do maszyn i przemysłu rolnego
Narzędzia wykorzystywane w przemyśle rolniczym i przetwórstwie przemysłowym do pozyskiwania surowców żywieniowych, cechują się koniecznością amortyzowania sprzętów i ich bieżących napraw, by spełniały swoje zadanie przez długie dni i miesiące pracy. Aby rolnicy nie mieli przestoju w pozyskiwaniu i przetwórstwie surowców, muszą posiadać części zamienne w swoim gospodarstwie, które ułatwią bieżące czynności i przyspieszą realizację zadań w okresach zbiorów – kiedy sprzęty i narzędzia narażone są na większą ilość awarii. Do tego celu, niezbędne są zamienniki i łączniki, dzięki którym używane maszyny będą działać bez zarzutu. Dzięki amortyzatorom do przyczepki, maszyny rolnicze, transportowe i przetwórcze działają prawidłowo, tłumiąc zbyt wysokie fale dźwiękowe używanego sprzętu.
Z czego wykonane są amortyzatory do przyczepki i jakie mają kształty?
Amortyzatory do przyczepki wykonane są z gumy i metalu (najczęściej stali nierdzewnej). Tworzą one formę tłumika w maszynie, a ich przekrój waha się od 50 do 78 mm średnicy. Ich kształty to najczęściej walce i stożki. Można wykonać amortyzatory gumowe pod specjalne parametry i zamówienie, dostosowując kształt i rozmiar pod potrzeby konkretnej maszyny. Tworzywo kauczukowe używane do powstania tego typu elementów składowych maszyn, oparte jest na kauczuku naturalnym, który odporny jest na starzenie i ścieranie. Ponadto kauczuk jako materiał cechuje się bardzo dużą sprężystością przy odbijaniu, dzięki czemu produkty powstające z jego użyciem znajdują szerokie zastosowanie w różnych aspektach życia, nie tylko w przemyśle rolnym i przemysłowym.
Zalety zastosowania amortyzatorów do przyczep rolniczych
Amortyzatory do przyczepki, przyczep, naczep rolniczych, bron talerzowych, a także agregatów uprawowych i siewnych, chronią przede wszystkim przed zbyt silnymi wibracjami sprzętu i drganiami, aby wypracować absorpcję energii kinetycznej i właściwie zaizolować działanie konkretnych podzespołów i agregatu pracujących w maszynach. Stąd też, po zastosowaniu w układzie scalenia przyczep, kabinach ciągników, silnikach, urządzeniach rolniczych i przemysłowych, można uzyskać obniżenie poziomu hałasu całego sprzętu. Co za tym idzie – zmniejszenie wibracji, które mogły wpłynąć na nieprawidłowe działanie maszyny względem pola rolniczego, które poddawane jest procesom przetwórczym.
Amortyzatory do przyczepki mają zahamować zbyt duże ryzyko wstrząsów podczas przemieszczania się przyczepy za ciągnikiem lub innym środkiem transportu. Kiedy takie wstrząsy występują, to oddziałują także na komfort jazdy kierowcy, ponieważ każdy wstrząs w przyczepie odbija się wstrząsem w pojeździe, który przyczepę za sobą ciągnie. Dobre amortyzatory, to odciążenie kręgosłupa kierowcy przy długofalowej pracy za kierownicą. Ponadto, do zalet amortyzatorów przeznaczonych do przyczep, ciągników czy kombajnów zalicza się mniejsze zużycie składowych układu napędowego, dłuższą możliwość eksploatacji maszyn i ograniczenie występowania ewentualnych uszkodzeń sprzętu.