Ciekawe

Podstawowe wyposażenie dla konia: czapraki

Każda osoba rozpoczynająca swoją przygodę z jazdą konną powinna zapoznać się ze wszystkimi elementami wyposażenia konia. Jednym z nich jest czaprak – podkładka nakładana na grzbiet zwierzęcia. Jaką funkcję spełniają czapraki? Sprawdź!

Czym są czapraki?

Czapraki (inaczej potniki) są specjalnymi podkładkami nakładanymi pod siodło. Wykonany z miękkiej tkaniny potnik ma ważne zadanie: absorbuje nadmiar potu i odprowadza wilgoć, redukuje tarcie między skórą a siodłem, niwelując tym samym ryzyko powstawania bolesnych podrażnień, amortyzuje wstrząsy podczas jazdy i redukuje ucisk na grzbiet. Dzięki niemu koń odczuwa znacznie mniejszy dyskomfort podczas pracy z jeźdźcem.

Czapraki mają zazwyczaj dwie warstwy: zewnętrzną wykonaną z poliestru albo bawełny oraz wewnętrzną z pianki poliuretanowej lub owaty poliestrowej. Ich powierzchnia przeważnie jest pikowana, a brzegi wykończone ozdobną lamówką.

Typy czapraków

Producenci profesjonalnych akcesoriów jeździeckich oferują kilka typów czapraków. Podkładka powinna być dobrana do siodła, z którym będzie łączona. Do siodeł skokowych, wszechstronnych, ujeżdżeniowych oraz do typu western, stosuje się specjalne modele czapraków. Różnice w ich konstrukcji mają związek z odmiennym ukształtowaniem siodła i różnym rozkładem punktów nacisku na grzbiet zwierzęcia.

Warto wiedzieć

Czapraki, ze względu na swoją funkcję, szybko tracą swoją świeżość. Z tego względu należy szczególnie dbać o czystość tego elementu. Jeśli nie chcesz, aby czaprak szybko stracił swoją formę i kolor, wybierz model uszyty z wysokiej jakości, grubszej tkaniny odpornej na mechacenie i niszczenie na skutek częstego czyszczenia. Zwróć uwagę również na wykończenie detali. Obszycia powinny być miękkie, aby nie podrażniały skóry zwierzęcia.