Ciekawe

Zmiana danych w polisie OC – kiedy i w jaki sposób należy jej dokonać?

Zmiana ważnych danych osobowych pociąga za sobą konieczność uaktualnienia dokumentów. Nierzadko umyka nam fakt, że jednym z nich jest umowa zawarta z ubezpieczycielem. W jakich sytuacjach konieczna jest zmiana danych w polisie OC? W jaki sposób możesz uaktualnić swoje dane? Sprawdź nasze rady!

Zmiana danych w polisie OC – najczęstsze powody

Obowiązkowym ubezpieczeniem OC musi być objęty każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny. Umowa z ubezpieczycielem  zawierana jest na rok. Aby polisa przez cały okres ochrony była ważna, wszystkie informacje dotyczące właściciela pojazdu oraz samego samochodu powinny być zgodne ze stanem faktycznym.

Kiedy zmiana danych w polisie OC jest konieczna? Ubezpieczyciel powinien zostać poinformowany o zmianie nazwiska właściciela pojazdu (na przykład po ślubie), miejsca zamieszkania i danych kontaktowych. Ponadto, dokonania uaktualnienia polisy wymaga również wygaśnięcie umowy leasingowej, ustanowienie współwłasności z innym kierowcą, ingerencja w sam samochód, na przykład zmiana numeru rejestracyjnego i jego numeru VIN, montaż instalacji gazowej oraz wyrejestrowanie go. Ponadto, towarzystwo ubezpieczeniowe w ciągu 14 dni powinno zostać powiadomione o sprzedaży samochodu.

Zmiana danych a wysokość składki

Dokonanie istotnych zmian w umowie z ubezpieczycielem może wiązać się z korektą składki. Towarzystwa przeliczają ponownie składkę w przypadku ustanowienia współwłasności,  przeprowadzki do innego miasta, wprowadzenia zmian konstrukcyjnych w samochodzie, wykupienia pojazdu leasingowego czy cesji na bank.

W jaki sposób zmienić dane?

Wprowadzenie istotnych zmian w polisie nie przysparza większych trudności. W tym celu należy skontaktować się telefonicznie z agentem. Ponadto, większość firm ubezpieczeniowych umożliwia wprowadzenie zmian on-line.