Właściwości węglika spiekanego

1642
0
Share:

By dokładniej poznać znaczenie jakie niosą ze sobą węgliki spiekane dla współczesnej technologii, należy przede wszystkim zrozumieć czym jest i do czego jest wykorzystywany. Dzięki temu będziemy mogli też zrozumieć, skąd tak wielkie powodzenie skupów węglika, które rozwijają się w bardzo dobrym tempie.

Czym są węgliki spiekane?

Węglik spiekany wytwarza się z węglików różnych powszechnie wykorzystywanych w metalurgii metali, głównie wolframu i tytanu. Ze względu na swoje właściwości są one wykorzystywane przede wszystkim do wytwarzania narzędzi, głównie krojących i tnących. Ich kruchość powoduje jednak, że najczęściej stosuje się narzędzia wykonane w większości z innych materiałów, węgliki spiekane są zaś wykorzystane przy produkcji płytek, służących jedynie do obróbki.

Zastosowanie w produkcji

Narzędzia wykonane z węglików spiekanych zapewniają przede wszystkim bardzo dużą szybkość obróbki materiałów, a także dużą dokładność przy wykonywaniu tej czynności. Z tego powodu narzędzia z nich wykonane mogą być wykorzystane przy pracy nad porcelaną czy też stali hartowanej. Nie są to jednak jedyne zastosowania tego materiału. Służy on również do uzbrojenia maszyn górniczych, bowiem, jak już wspomnieliśmy, węgliki charakteryzują się wysokimi właściwościami skrawania.

Istnieją też pewne wady…

Węgliki spiekane są niestety materiałem o dużej kruchości, co często prowadzi do szybkiego uszkodzenia i konieczności naprawy narzędzi. Jednakże pozostałości po takich uszkodzonych narzędziach ciągle posiadają bardzo dużą wartość, ze względu na swój skład, przede wszystkim złożony z metali bardzo pożądanych w metalurgii jak wolfram i tytan. Złom węglika spiekanego jest zatem jak najbardziej wartościowy i nadaje się do ponownego wykorzystania, czy to przez wytworzenie z niego nowych narzędzi, czy to przez proces wyzyskiwania na powrót metali użytych w produkcji. Skup węglika zajmuje się przejmowaniem takiego złomu i późniejszym przetworzeniem tego surowca.

Zastanów się, zanim wyrzucisz

Jeżeli posiadasz narzędzia, które zostały wykonane w całości lub częściowo z węglika spiekanego, a są one już niedziałające lub w jakikolwiek inny sposób uszkodzone, sprawdź, gdzie możesz znaleźć skup węglika. Szkoda przecież pozbywać się takiego materiału za darmo, kiedy złom węglika spiekanego nadaje się jeszcze jak najbardziej do późniejszego użycia, a co ważniejsze – można jeszcze na nim zyskać, co jest bardzo dobrą alternatywą dla pozbywania się starych, zbywających nam rzeczy zupełnie za darmo.

Share: