http://zen-satori.org https://wingate.biz/krzeselko-do-karmienia-wybieramy-najlepszy-model/ https://holard.net/jakie-meble-na-taras-wybrac-aby-zapewnic-sobie-komfort/

Tuning samochodowy – co powinieneś o nim wiedzieć?

717
0
Share:

Tuning samochodu – jak się do niego zabrać? Chciałbyś odmienić swoje auto poprzez tuning samochodowy? Dodatkowe konie mechaniczne, większa prędkość maksymalna, duży spojler – wszystko to potrafi bardzo ucieszyć właścicieli samochodów. Dowiedz się zatem, jak zabrać się do tuningu i jakie przepisy go regulują.

 

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym dokładnie jest tuning samochodów i jakie jego rodzaje wymieniamy?
  • W jakie części tuningowe warto zainwestować?
  • Jakie warunki muszą spełniać samochody po tuningu?

 

Tuning samochodów – czym jest?

Tuning to pojęcie, które obejmuje wprowadzanie zmian mających zmienić standardowy wygląd i osiągi samochodu. Zazwyczaj wymienia się 3 główne rodzaje tuningu samochodów. Pierwszy z nich to tuning mechaniczny. Obejmuje on zmiany dotyczące silnika, układu napędowego i paliwowego oraz podwozia. Zabieg taki pozwala osiągnąć lepsze parametry samochodu, jeśli chodzi o jego przyśpieszenie, maksymalną prędkość czy hamowanie.

 

Z racji tego, że coraz więcej pojazdów jest wyposażonych w zaawansowaną elektronikę, tuning samochodów może się sprowadzać do zmian wprowadzanych w oprogramowaniu auta. Dzięki temu w bardzo szybki sposób da się regulować moc czy moment obrotowy silnika, co przekłada się z kolei na lepsze osiągi. Taki zabieg nazywamy tuningiem elektronicznym.

 

Ostatnim rodzajem tuningu samochodów jest ten o charakterze optycznym. Jego celem jest wprowadzanie zmian w wyglądzie auta. Takie modyfikacje nadają pojazdowi niepowtarzalny wygląd.

 

Części tuningowe – które z nich powinieneś zamontować?

Części tuningowe także możemy podzielić ze względu na rodzaj tuningu samochodu, o jakim mówimy – mechaniczny lub optyczny. Ten pierwszy zazwyczaj sprowadza się do wymiany wałka rozrządu, tłoków, gaźnika czy skrzyni biegów bądź też użycia intercoolera, jeśli auto wcześniej go nie posiadało. Lepsze osiągi potrafi dać także zamontowanie turbosprężarki, lepszych świec zapłonowych czy mocniejszych klocków i tarcz hamulcowych.

 

W przypadku tuningu optycznego niektóre czynności da się wykonać samemu, jeśli ma się ku temu odpowiednie umiejętności. Wygląd pojazdu ulepszą już proste elementy dekoracyjne oraz ładniejsze fotele i obicia. Inne popularne części tuningowe obejmują układy wydechowe, spojlery, alufelgi, zderzaki i głośniki.

 

Auto po tuningu – jakie obowiązują przepisy?

Tuning samochodu nie jest zabroniony przez polskie prawo, jednak istnieją określone wymogi na ten temat. Stosowane części tuningowe muszą posiadać odpowiednią homologację oraz spełniać szczegółowe warunki techniczne. Przykładowo: klosz lamp może być inny od tego oryginalnie zamontowanego, jednak właściwości generowanego światła muszą pozostać zachowane.

 

Samochód po tuningu nie może też łamać zasad dotyczących bezpieczeństwa. Niedozwolony jest choćby tuning, w wyniku którego dochodzi do ograniczenia widoczności z przodu i boków auta. Z kolei boczne szyby mogą być przyciemniane jedynie do określonego poziomu. Także rozmiar felg ma swoje ograniczenia – nie mogą one wystawać poza obrys pojazdu.

 

Samochód po tuningu może zarówno bardzo cieszyć oko, jak i robić wrażenie osiągami. Pamiętaj jednak, aby wprowadzane zmiany były dopuszczalne z punktu widzenia prawa. Potrzebne części nabędziesz w sklepie tuningowym w swojej okolicy. Oprócz tego świetną ofertę znajdziesz też pod adresem: https://allegro.pl/kategoria/akcesoria-tuningowe-termometry-i-zegarki-257959

Share: