Toczeń rumieniowaty a wypadanie włosów

797
0
Share:

Diagnoza postawiona przez lekarza, która informuje o nieuleczalnej chorobie, jest ogromnym stresem i dla wielu ludzi brzmi jak wyrok. Często już same objawy, takie jak wypadanie włosów i rzęs jest przerażające, budzi wstyd i niechęć do kontaktu z ludźmi. Niestety w wielu chorobach autoimmunologicznych, do których należy toczeń rumieniowaty, skutkuje utratą włosów i rzęs oraz brwi.

Co powoduje wypadanie włosów w toczniu

Po pierwsze dużo zależy od typu choroby. Jeśli jest to typ skórny, który może występować pod postacią tocznia rumieniowatego, utratę owłosienia nazywa się łysieniem bliznowaciejącym. Oznacza to, że w miejscu powstawania plam, tworzą się grube blizny, przez które cebulki włosowe nie mają szans się przebić. Taki stan rzeczy jest niestety przeważnie nieodwracalny.
Drugi typ to łysienie niebliznowaciejące. W tym wypadku wypadanie włosów i rzęs jest wynikiem ogólnego osłabienia organizmu oraz jego walki z chorobą. Włosy staja się cienkie, łamią się i wypadają. Jednak można też zauważyć, że pojawiają się nowe.
Nie bez znaczenia na wypadanie włosów w toczniu mają przyjmowane lekarstwa. Największy wpływ na utratę włosów mają medykamenty z grupy kortykosteroidów, czyli silnych leków przeciwzapalnych oraz leki immunosupresyjne, które mają za zadanie wyciszać aktywność układu odpornościowego.

Wypadanie włosów i rzęs — sposoby leczenia

W wypadku osób chorych także cierpiących na toczeń rumieniowaty konieczna jest konsultacja lekarska, zanim zakupią jakikolwiek lek czy suplement diety. Zdarza się, że aby zahamować wypadanie włosów w toczniu, wystarczy zmienić leki, sposób ich przyjmowania czy dawkowanie. Lekarz powinien też zlecić konkretne badania, aby dokładnie przeanalizować, jakie są braki w organizmie. Wtedy można suplementować się odpowiednim medykamentem czy przyjmować konkretnie witaminy lub minerały, których brak wykazały badania. Oczywiście trzeba pamiętać, że kuracje zwykle trwają kilka miesięcy i nie zawsze przynoszą spektakularne efekty.
Niestety, często choroba atakuje skórę głowy i dochodzi do jej trwałego uszkodzenia. Łuszcząca się wysypka pozostawia blizny, które zabijają cebulki włosów. W takim wypadku nie pomogą żadne leki, szampony i zioła. Jedynym ratunkiem wydaje się przeszczep włosów. Zabieg jest z reguły bezpieczny i bardzo skuteczny. Jednak w przypadku tocznia rumieniowatego, może dochodzić do odrzutu przeszczepu. Poza tym często pojawiają się zmiany skórne w kolejnych miejscach, tworząc łyse placki.
Pomimo tego, zawsze warto zasięgnąć opinii lekarzy specjalistów w zakresie przeszczepu. Dobre samopoczucie i pozytywne myślenie jest jedną z podstawowych zasad skutecznego leczenia.

Share: