Strach przed stomatologiem – jak z nim walczyć?

1036
0
Share:

Strach przed stomatologiem jest zjawiskiem bardzo powszechnym – dotyczy przede wszystkim dzieci, ale bardzo często także dotyka osób dorosłych. Z czego wynika strach przed stomatologiem? Czy da się z takim strachem walczyć?

Obawy przed wizytą stomatologiczną – z czego wynikają?

Leczenie stomatologiczne kojarzone jest jako nieprzyjemne i bolesne – tak przynajmniej przedstawiają je osoby, które boją się takich wizyt lekarskich. Zazwyczaj to strach przed koniecznością leczenia i bólem jest głównym powodem, dla którego wiele osób odwleka wizyty lekarskie jak tylko może. Strach może być jednak spowodowany również… obawami innych! Tak właśnie najczęściej zniechęca się dzieci do wizyt u lekarza. Rodzice małych dzieci rzadko kiedy zwracają uwagę na to w jaki sposób mówią o dentyście. Często pada hasło „nie bój się, nie będzie bolało” – takie zdania działają jednak zupełnie odwrotnie i zapalają w głowie dziecka czerwoną lampkę.

Do czego prowadzi unikanie stomatologa?

Szukanie wymówek i omijanie gabinetu stomatologicznego to najprostsza droga do problemów z zębami. W przypadku wizyt kontrolnych możliwe jest wykrycie nawet najmniejszych zmian próchniczych i podjęcie ich leczenia. Niewielkie zmiany leczy się szybko i bezboleśnie, bo jest niezwykle istotne w przypadku osób starszych czy dzieci. Jeśli czujemy ból zęba, a mimo tego odkładamy wizytę musimy liczyć się z tym, że z czasem próchnica nacieknie do głębszych struktur i finalnie może okazać się, że konieczne jest leczenie kanałowe lub usunięcie zęba. Próchnica jest chorobą zakaźną, więc nieleczona szybko zacznie rozprzestrzeniać się na inne zęby.

Próchnica to tylko jeden z możliwych problemów. Zaniedbywanie regularnych wizyt stomatologicznych może prowadzić również do rozwoju paradontozy, nieprawidłowego zgryzu.

Jak poradzić sobie z lękiem przed stomatologiem?

Bez względu na to, czy chodzi o dziecko czy osobę dorosłą, konieczna jest świadomość tego, jak istotne są wizyty stomatologiczne i co może stać się, jeśli ich zaniechamy. W przypadku dzieci doskonałym rozwiązaniem są wizyty adaptacyjne, których zadaniem jest zaznajomienie dziecka z gabinetem, lekarzem, pomocą stomatologiczną. W czasie takiej wizyty dziecko poznaje gabinet, specyfikę pracy lekarza, dowiaduje się, dlaczego codzienna higiena jest tak ważna. Zazwyczaj taka wizyta wiąże się również z niewielkim podarunkiem, które dziecko otrzymuje po wizycie.

W przypadku osób dorosłych ważne jest zaufanie do lekarza. Nie bójmy się pytać o rekomendacje i opinie bliskich i znajomych. Z pewnością mają oni wiele doświadczeń i mogą polecić nam specjalistów, którzy zajmą się naszymi zębami i zagwarantują nam komfort.

Nowoczesna stomatologia, którą warto poznać!

Być może lęk przed stomatologiem pozwoli złagodzić również wiedza i świadomość o tym, jak wiele nowoczesnych rozwiązań może zaproponować nam dzisiaj nowoczesna stomatologia. Rozwiązania takie jak implanty zębów dostępne są w mieście Kraków i innych dużych miastach – to najskuteczniejsza metoda na uzupełnianie luk w łukach zębowych. Poza implantami lekarz może również zalecić nam wybielanie zębów bezpiecznymi metodami. Samo wybielanie rozpoczyna się od skalingu zębów, czy usunięciu wszelkich przebarwień, aby wybielanie przebiegało równomiernie. Kolejno zabezpieczane są dziąsła, wcześniej konieczne może być również wyleczenie ubytków próchniczych.

Wiele zmieniło się także w kwestii znieczulania – obecnie stomatologia oferuje kilka metod znieczulania, które można dobrać do rodzaju leczenia i wrażliwości pacjenta.

Dowiedz się więcej: instytutimplantologii.pl.

 

 

Share: