Samochód na baterie – jak działają pojazdy hybrydowe?

1777
0
Share:

Samochody hybrydowe mają być przyszłością światowej motoryzacji, głównie z uwagi na niższe koszty ich eksploatacji i ekologiczny charakter takich pojazdów. O ile w samochodach spalinowych, koniecznym elementem napędowym jest paliwo płynne, o tyle w hybrydach największe znaczenie ma prąd elektryczny i ich baterie. Jakie akumulatory są stosowane w autach hybrydowych?

Czym jest samochód hybrydowy?

Hybryda to połączenie dwóch elementów ze sobą, a w przypadku pojazdów hybrydowych polega to na łączeniu ze sobą dwóch różnych technologii – najczęściej silnika elektrycznego, który zasila akumulator oraz silnika spalinowego, na benzynę lub olej napędowy.
Co ciekawe już w 1990 roku producent Porsche opracował pierwszy napęd hybrydowy, ale nie mógł go wdrożyć. Pomysł został „odkurzony” 6 lat później przez amerykański koncern General Motors i od tej pory producenci z branży motoryzacyjnej prześcigają się w oferowaniu coraz to nowych technologii hybrydowych. W 1997 roku na rynku pojawił się pierwszy produkowany seryjnie samochód hybrydowy – Toyota Prius.
Dąży się do sytuacji, w której takie pojazdy będą oszczędzały energię i ograniczały emisję CO2 do atmosfery. Mają to być ekologiczne samochody, których dwa silniki będą pracować równolegle względem siebie.

Jakie baterie w samochodzie hybrydowym?

W przypadku pojazdów hybrydowych duże znaczenie mają ich akumulatory. Błędna jest opinia mówiąca o tym, że baterie samochodów ekologicznych są takie same jak te stosowane w notebookach. Oczywiście zasada ich działania będzie podobna, ale nie można porównywać ich jakości i wytrzymałości.
Bardzo ważną funkcją akumulatorów w samochodach hybrydowych jest możliwość automatycznego ładowania. Oszczędzają one energię i gromadzą ją podczas hamowania i optymalnego wykorzystania mocy pochodzącej ze standardowego silnika benzynowego lub diesel. W tradycyjnych pojazdach energia produkowana w takich momentach jest bezpowrotnie tracona, natomiast w hybrydach można ją wykorzystać ponownie.

Baterie „long life”

Innowacyjne i nowoczesne akumulatory w samochodach hybrydowych wykazują wysoką trwałość. Nawet po 10 latach eksploatacji pojazdu będą zachowywały one ponad 90 proc. swojej fabrycznej sprawności, dzięki precyzyjnemu systemowi chłodzenia. Dbają one o optymalne naładowanie baterii w trakcie korzystania z niej w granicach od 20 do nawet 80 proc. pojemności. W praktyce, akumulator np. w popularnej hybrydowej Toyocie Prius, nigdy nie jest naładowany maksymalnie, ale i bateria nie jest narażona na rozładowanie i tym samym na unieruchomienie pojazdu. Służy to wydłużeniu okresu „życia” akumulatora.

Jaki typ akumulatora dla hybrydy?

W zdecydowanej większości samochodów hybrydowych, jakie obecnie poruszają się po drogach na świecie, wykorzystywane są akumulatory niklowe – trwalsze od akumulatorów litowo-jonowych, ale zawierają mniej energii i są cięższe. Można jednak spodziewać się, że kolejne modele hybrydowe będą wykorzystywać nowoczesne akumulatory litowo-jonowe lub akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe.

Share: