Dom i Wnętrze

Rośliny doniczkowe najłatwiejsze w uprawie – na co postawić?

Trend na aranżacje w stylu „urban jungle” dotarł do nas już kilka sezonów temu i nic nie wskazuje na to, aby moda na rośliny doniczkowe we wnętrzach miała w najbliższym czasie minąć. Wiele osób rezygnuje jednak z obecności zielonych okazów w mieszkaniach z uwagi na konieczność ich doglądania i pielęgnacji. Tymczasem okazuje się, że sporo gatunków roślin ozdobnych wykazuje się dużą odpornością na niekorzystne warunki uprawy, przez co stanowią idealne rozwiązanie dla osób początkujących.

Rośliny łatwe w uprawie – zamiokulkas zamiolistny

Gatunek, który wywodzi się z terenów wschodniej i południowo-wschodniej Afryki, a najczęściej występuje w Tanzanii kontynentalnej oraz należącej do niej wyspy Zanzibar. Zamiokulkas nie ma zatem „łatwego życia”, ponieważ warunki dla rozwoju roślinności są tam wysoce wymagające. Nietrudno się zatem dziwić, że zamiokulkas jest świetnym wyborem dla osób zapominalskich czy rzadko przebywających w domu. Wystarczy bowiem podlewać go raz na 2-3 tygodnie i wciąż zachowuje swoje żywe barwy. Warto jednak pamiętać, że ta wyjątkowa roślina o ciemnozielonych, mięsistych liściach zdecydowanie lepiej „czuje się” w półcieniu lub cieniu, dlatego z czystym sumieniem można postawić ją w głębi pomieszczenia. Jeśli chodzi o optymalną temperaturę dla zamiokulkasa – ta oscyluje wokół 20-25 oC.

Rośliny ozdobne dla początkujących – sanseweria gwinejska

Kolejna roślina domowa, która potrafi znieść naprawdę wiele. Sanseweria gwinejska, zwana również wężownicą, należy do grupy sukulentów i już sama ta informacja mówi nam o tym, że jej pielęgnacja nie wymaga wiele zaangażowania czy wysiłku. Sensewerie są niemalże niezniszczalne i nie powinny stracić swojego atrakcyjnego wyglądu nawet przy pominięciu pory podlewania. Ta powinna przypadać 1-2 razy na dwa tygodnie, choć nieco dłuższa susza nie powinna zrobić im większej krzywdy. Warto pamiętać, że wężownice, które znajdziemy w sklepie Plants & Pots, szczególnie lubią półcień, dlatego narażanie ich na bezpośrednie działanie słońca może odbić się na kondycji zielonych liści z charakterystyczną, żółtą obwódką.

Rośliny domowe dla opornych – aloes zwyczajny

Aloes to stosunkowo niewielka roślina doniczkowa, która w uprawie okazuje się niemalże bezproblemowa i jest niezwykle odporna na wszelkie zaniedbania. Wystarczy, że podlejemy ją raz na kilkanaście dni niewielką ilością wody o temperaturze pokojowej, a jej kondycja nie powinna pozostawiać wiele do życzenia. Nawet jeśli zdarzy nam się zapomnieć o podlaniu aloesu, nie będzie to mieć większego wpływu na jego stan. Warto jednak zapamiętać, że aloes najlepiej czuje się w miejscach o dobrym nasłonecznieniu, takich jak parapety okien wychodzących na stronę południową lub południowo-zachodnią.