Rola spódnicy i spodni w szafie kobiety

282
0
Share:

W dzisiejszych czasach większość kobiet, czy to z przekonania czy z wygody, nosi na co dzień spodnie. Jest jednak taki jeden dzień w roku, gdy spodnie bezapelacyjnie zostają w szafie. Mowa o 30 października, który ogłoszony został Światowym Dniem Spódnicy. Jak do tego doszło, że spódnice zyskały miano najbardziej kobiecej części garderoby?

Historia powstania spódnic

W dawnych czasach prototyp dzisiejszej spódnicy był elementem stroju zarówno damskiego, jak i męskiego. Spódnice wykonywane były z dostępnych materiałów: słomy, trzciny czy futer, a ich głównym zadaniem była ochrona przed zimnem i wiatrem. Modę na ten element ubioru na początku XX w. wylansowały w dużym stopniu dopiero sufrażystki. Trendy w kolejnych dziesięcioleciach zmieniały się zgodnie ze zmianami w światopoglądzie i roli kobiety w społeczeństwie. Stopniowo spódnice ulegały skróceniu, zwężeniu, pojawiały się modele asymetryczne, bardziej i mniej ekscentryczne.Od lat 90. XX w. obserwuje się dużą zmianę w światopoglądzie i równouprawnienie w kwestii noszenia spodni na co dzień. Zmieniła się również rola sukienek i spódnic w damskiej garderobie. Teraz najczęściej bywają dopełnieniem stroju eleganckiego, bardziej kobiecego.

Czy spodnie zabijają kobiecość?

Od zarania dziejów kobiety musiały walczyć o zwiększenie znaczenia swojej pozycji w społeczeństwie. Dziś ciężko nam uwierzyć, że starożytne rozrywki sportowe zarezerwowane były dla mężczyzn, walka o prawa wyborcze kobiet w Polsce trwała ponad 20 lat, a w wielu krajach do dziś kobiety traktowane są przedmiotowo. Ewolucję roli kobiety obserwować można również w modzie. Możliwość pozbycia się duszących gorsetów i ciężkich konstrukcji sukien, a w to miejsce założenia spodni, rozszerza wachlarz możliwości. Noszenie spodni przez kobiety jest praktyczne, ale również przez wielu, szczególnie mężczyzn, krytykowane. Nierzadko spotkać się można z opinią, że spodnie zabijają kobiecość i delikatność. Pojawia się nawet teza, że zachowanie kobiet zmienia się, w zależności od założonego stroju. Choć wypada założyć, że nie chodzi tu o sam strój, a jedynie okazja z jaką dany ubiór się wiąże.

Wyzwanie w spódnicy

Jak sprawdzić czy noszenie sukienek i spódnic wpływa na kobiety i to jak są postrzegane? Na internetowych grupach kobiet pojawiają się wyzwania zachęcające do niezakładania spodni przez określony czas np. miesiąc lub nawet rok. Takie doświadczenie pozwala samodzielnie zaobserwować czy faktycznie ma znaczenie czy kobiety noszą spódnicę czy spodnie, a także czy dzięki noszeniu sukienek męska część społeczeństwa patrzy na nie łaskawszym okiem.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Salko – producentem odzieży damskiej

Share: