Rodzaje węży przemysłowych

Węże przemysłowe są wykorzystywane do różnorodnych zastosowań w przemyśle różnego typu. Zastępują często system rur – ze względu na łatwość montażu czy zmniejszanie drgań. Wykorzystuje się je m.in. w następujących branżach: przeładunek i logistyka, wsparcie utrzymania ruchu, górnictwo, rolnictwo, oczyszczanie miasta i recycling, transport, przemysł morski, wiertnictwo ropy naftowej i gazu, leśnictwo, czyszczenie hydrodynamiczne wodą, maszyny budowlane.
Klasyfikacja węży przemysłowych
Biorąc pod uwagę konkretne zastosowania węży przemysłowych oraz materiały, z których zostały wykonane, można podzielić te produkty następująco:
- węże do przesyłu betonu,
- węże do smaru,
- węże do gazów,
- węże do materiałów ściernych,
- węże do płynów,
- węże do żywności,
- węże perystaltyczne,
- węże teflonowe,
- węże ze stali nierdzewnej.
W ramach poszczególnych kategorii dokonuje się kolejnych specyfikacji ze względu na specjalne właściwości węża i jego docelowe przeznaczenie. Na przykład węże przemysłowe do gazów dzieli się na: węże do gazów przemysłowych, węże do pary, węże do powietrza, węże ssawne do powietrza, dymu, kurzu.
Z kolei węże do płynów dzieli się na: węże LPG/CNG, węże do gorącej wody, węże do paliwa (benzyna, diesel, nafta), węże do substancji chemicznych, węże do wody, węże do oleju. Węże do przesyłu betonu (cementu) z kolei wykorzystuje się na placach budowy przy pompach typu Cifa, Schwing, Putzmeister.
Wykorzystanie węży przemysłowych
Węże przemysłowe wykorzystuje się w wielu systemach i rozwiązaniach. Należą do nich m.in.: hydraulika siłowa, wiertnictwo ropy i gazu, przesył niskociśnieniowy, transport surowej ropy, hydraulika wodna wysokociśnieniowa, centralne smarowanie, tankowanie paliwa.