Roboty w zakładach spawalniczych

404
0
Share:

Robotyzacja jest coraz powszechniejsza w różnych gałęziach przemysłu. Nie ma się co dziwić, technika posuwa się z roku na rok coraz bardziej do przodu, a wszystko dąży ku optymalizacji wydajności procesów produkcyjnych przy jednoczesnym zmniejszeniu ich kosztów.

Kiedy stosowanie robotów spawalniczych jest opłacalne?

Roboty coraz powszechniej pojawiają się także w zakładach spawalniczych. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze ich instalacja będzie opłacalna. Robotyzację procesów spawania opłaca się wprowadzać w zakładach, w których produkcja odbywa się w sposób seryjny i ciągły. Jeśli chodzi o pojedyncze prace do wykonania, odpowiednie ustawienie robota do pracy i uzyskanie odpowiednich parametrów pochłania zbyt wiele energii, czasu i środków finansowych. Przedsiębiorcy, dla których stosowanie robotów może być opłacalne, mogą zdecydować się na kupno nowego lub używanego modelu.

Zalety robotów spawalniczych

Podnosi się wiele negatywnych głosów wyrażających opinię, że instalacja robotów w zakładach produkcyjnych prowadzi prosto do ograniczenia zatrudnienia i zwiększenia bezrobocia. Trzeba spojrzeć na to jednak także z innej strony. Praca spawacza należy do wyjątkowo niebezpiecznych. Wiąże się z nią ryzyko uszczerbku na zdrowiu, chociażby przez odniesienie poparzeń. Po drugie – nawet przy stosowaniu odpowiednich osłon, po wielu latach pracy wzrok spawacza ulega znacznemu pogorszeniu. Śmiało można więc stwierdzić, że robot spawalniczy to maszyna chroniąca zdrowie ludzkie, a nawet życie.
Taka zresztą idea przyświecała wprowadzeniu robotów do zakładów produkcyjnych – miały one pracować wszędzie tam, gdzie dla człowieka jest zbyt trudno, monotonnie lub niebezpiecznie.
Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że człowiek nie jest w stanie osiągnąć takiej precyzji i szybkości spawania, jak robot. Maszyna zwyczajnie nie czuje zmęczenia, nie potrzebuje przerw, nie ma gorszych dni. świetnie radzi sobie nawet z najdelikatniejszymi i najbardziej kapryśnymi materiałami. W przypadku robotów o wiele rzadziej występuje konieczność wymiany drutu – podawany jest on bowiem bezpośrednio ze szpuli mieszczącej go nawet kilkaset kilogramów.
Wprowadzenie robotów w zakładach spawalniczych to sposób na deficyt wykwalifikowanych spawaczy na rynku pracy, o którym pracodawcy mówili już dawno. Maszyny mogą pomóc wypełnić tę lukę.
Nie ulega więc wątpliwości, że stosowanie robotów w zakładach spawalniczych niesie ze sobą same korzyści. Postęp ma służyć człowiekowi i niekoniecznie należy się go obawiać.

Share: