apartamenty w Szczawnicy torby reklamowe

Renowacja zabytków

566
0
Share:

Aby jak najdłużej cieszyć nimi oczy, obecnie bardzo ważna jest renowacja zabytków. Polega ona na odtworzeniu tych fragmentów tynku, muru (czy innych elementów), które mogły zostać zniszczone przez wodę, wilgoć albo zasolenie.

Co niszczy zabytki?

Oczywiście najczęściej jest to (występująca w różnych postaciach) woda. Kiedyś mury obiektów wykonywane były z cegły albo z kamienia. Są to materiały dość trwałe (bardziej niż te stosowane obecnie w budownictwie), ale i tak – z biegiem lat, a w większości przypadków wieków, wiele elewacji i tak ulega degradacji.
Pogorszenie stanu zabytków następuje zwłaszcza wtedy, kiedy nie były one poddawane pracom konserwatorskim. Oczywiście trzeba zwrócić uwagę także na to, że zniszczone elewacje budynków są także wynikiem braku właściwego zabezpieczenia murów podczas ich użytkowania.
W takim wypadku, występujące uszkodzenia (zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne) elementów ścian i otworów, wymagają zazwyczaj kompleksowej modernizacji.

Renowacja zabytków

Jakie są to dokładnie prace? Aby obiektom przywrócić ich dawną świetność wykonuje się działania takie jak konserwacje:
– elewacji ceglanych i kamiennych,
– detali kamiennych,
– elementów drewnianych.
Ważne są również prace związane z dokładną rekonstrukcją wszystkich detali sztukatorskich. osuszanie murów oraz usuwanie osadów i zabrudzeń z elewacji i fasad budynków. Ważne jest oczywiście, by nad wszystkimi pracami czuwał i wykonywał je doświadczony zespół, składający się z: artystów, rzeźbiarzy i specjalistów od prac budowlanych.

Przywrócenie piękna i świetności

Ludzie zajmujący się renowacją, zanim przystąpią do samych działań zawsze muszą dokonać szczegółowej analizy zabytków. Następnie dobierają odpowiednie (i najlepsze) preparaty. Ważne, by zespół fachowców odnawiał elewacje zewnętrzne i wszystkie inne części zabytków tak, by były one później swym wyglądem jak najbardziej podobne do oryginalnego projektu. Zmiany w tym wypadku nie są mile wdziane.
Zespół specjalistów powinien mieć więc przede wszystkim na uwadze zabytkowy charakter obiektów, nad którymi pracują. I tak na przykład w obiektach sakralnych należy dbać o każdy detal, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Ważne jest, by wszystkim ozdobom przywrócić dawny blask i świetność Na tym właśnie polega renowacja zabytków. Obiekty stare mają wyglądać dobrze, ale nie powinno się ich „przerabiać” na dzisiejszy styl, gdyż ważne jest tutaj to co było kiedyś.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.

Share: