Projekty domów – co warto wiedzieć o gotowych projektach domów?

1824
0
Share:

Współcześnie budowanie domu zajmuje znacznie mniej czasu niż jeszcze 20-30 lat temu. Wynika to przede wszystkim z dostępności materiałów budowlanych oraz możliwości zatrudnienia ekip budowlanych. Dawniej domy wznoszono własnymi rękami, nierzadko przez wiele lat, zanim można było w nich zamieszkać. Obecnie budowanie jest znacznie prostsze. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest zastosowanie gotowych projektów domów jednorodzinnych. Co warto o nich wiedzieć?
Gotowe projekty domów jednorodzinnych znajdziemy w topowych pracowniach architektonicznych. Zazwyczaj klientom oferuje się ok. kilkunastu projektów, dopasowanych do ich potrzeb. Wśród najczęściej wybieranych wymienia się domy jednopiętrowe z możliwością aranżowania poddasza, ale nie brakuje również nowoczesnego domu parterowego bez poddasza. Wśród innych ciekawych projektów znajdziemy domy dwupiętrowe, jak również dom z garażami czy podjazdami. Warto pamiętać, że topowe pracownie architektoniczne załączają w projektach również proponowane materiały budowy i wstępne kosztorysy. To spore ułatwienie dla przyszłych właścicieli.

Czym różni się gotowy projekt od tych tworzonych od zera?

Jeszcze do niedawna większość projektów dla indywidualnych klientów tworzyli prywatni architekci. Niestety, takie rozwiązanie generowało same problemy. Przede wszystkim proces tworzenia projektu trwał kilka tygodni – w tym czasie klient musiał kilkukrotnie spotykać się z wykonawcą w celu zaakceptowania pracy oraz naniesienia poprawek. Kolejnym problemem była cena – w porównaniu z gotowymi projektami mogła być ona nawet dwukrotnie wyższa! Traciliśmy więc nie tylko czas, ale i pieniądze.
Zaletą gotowych projektów jest fakt, że wraz z chwilą kupna możemy właściwie od razu przystąpić do realizacji.

Share: