Prefabrykaty a budowa domu – co warto wiedzieć?

530
0
Share:

Dziś prefabrykaty z betonu kojarzą się wyłącznie z nowoczesną technologią realizacji inwestycji budowlanych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że metoda ta była wykorzystywana również w latach 70-tych, podczas montażu bloków z tzw. wielkiej płyty. Co jeszcze warto wiedzieć o budownictwie prefabrykowanym?

Jak dawniej, ale nie do końca!

Nawiązując do wstępu, nie oznacza to oczywiście, że wszystkie domy jednorodzinne budowane z tzw. płyt prefabrykowanych, muszą prezentować się tak samo (podobnie jak wspomniane bloki). Mimo tej samej technologii budowy, ówczesne i dzisiejsze inwestycje dzieli ogromna przepaść. Gdyby nie ona, mało kto interesowałby się dziś budownictwem prefabrykacyjnym.

W czym tkwi różnica? Przede wszystkim w tym, że budowane dawniej bloki były oparte wyłącznie na kilku wzorach prefabrykatów. Technologia zalewania poszczególnych brył była wtedy na tyle skomplikowana, że nikt nie kwapił się, by spróbować zbudować coś innego, niż tylko prostą, płaską płytę. Dziś betonowe prefabrykaty wylewane są zupełnie inaczej a ich kształt znacząco różni się od tego, z czym wielu z nas miała do czynienia 50 lat temu.

Redukcja czasu, redukcja kosztów

Prefabrykaty z betonu buduje się stosunkowo szybko. Proces ten rozpoczyna się od złożenia przez inwestora zamówienia a kończy się kilkanaście dni później, dostarczeniem na plac budowy określonych elementów. W praktyce oznacza to, że inwestycje do stanu surowego zamkniętego można doprowadzić już w 10 – 12 tygodni od jej rozpoczęcia.

Jak to możliwe? Elementy prefabrykowane są wykonywane dokładnie tak, jak tego sobie życzy zlecający. Dzięki temu, nie trzeba przygotowywać osobnych otworów pod drzwi, okna a nawet kable, czy też domowe instalacje. Całość jest dostarczana na plac budowy ciężarówkami, dzięki czemu towar można dowieźć dosłownie wszędzie. Nie trzeba chyba zaznaczać, że jest to o wiele wygodniejsze i tańsze rozwiązanie.

Bez gładzi!

Kolejną zaletą konstrukcji domów wykonanych z prefabrykatów, jest oczywiście ich powierzchnia. Dzięki temu, że jest ona gładka i wyrównana, nie trzeba stosować na niej gładzi. W razie potrzeb, wystarczy ją jedynie odpowiednio zagruntować i pomalować a efekt i tak będzie piorunujący.

Jak łatwo się domyślić, będzie to miało ogromne znaczenie dla kosztów wykończenia domów. Kolokwialnie rzecz ujmując można powiedzieć, że inwestycja budowlana oparta na prefabrykatach, nie wymaga dodatkowych czynności wykończeniowych. Tym samym, będzie ona doprowadzona do bardziej zaawansowanego stopnia, niż tylko stan surowy zamknięty.

Więcej informacji znajdziesz na stronie prefabrykaty z betonu – Fabud WKB

Share: