Potrzeby i emocje osób starszych

689
0
Share:

Reklamy często pokazują życie emerytów i rencistów jako czas, kiedy wreszcie mogą zacząć robić coś dla siebie, bez konieczności poświęcenia się pracy zarobkowej. Tymczasem rzeczywistość wygląda często znacząco inaczej – brak środków na realizację swoich marzeń oraz spędzanie czasu przy telewizorze stanowią codzienność ogromnej rzeszy seniorów. Tak naprawdę jednak głównym problemem dla większości z nich jest właśnie brak zrozumienia ich problemów i  potrzeb przez otoczenie – w tym przez najbliższych. Czego więc tak naprawdę chcą seniorzy?

Zdrowia, zdrowia i jeszcze raz zdrowia

To popularny element życzeń – i rzeczywiście jest to jeden z elementów najbardziej pożądanych przez osoby w kwiecie wieku. Bez względu bowiem na rozwój zarówno leków, jak i służby zdrowia jako takiej, to właśnie dolegliwości zdrowotne często sprawiają, że – nawet jeżeli dostępne są na to środki – cieszenie się pełnią życia jest jedynie odległym marzeniem. Aby jednak podtrzymać to zdrowie jak najdłużej, potrzebne będzie też wsparcie osób młodszych. To one bowiem mogą dotrzymać towarzystwa w kolejce, łatwiej też im będzie odnaleźć właściwego lekarza.

Jak uniknąć samotności?

Jedną z cech charakterystycznych dla podeszłego wieku jest niestety ograniczanie wszelkiego rodzaju spotkań towarzyskich, za którymi seniorzy często tęsknią. Wcześniej przecież każde wyjście do pracy oznaczało spotkania z ludźmi, a obecnie nawet wyjście do sklepu po zakupy może stanowić pewien problem. Dlatego też ważna jest aktywizacja ludzi starszych. Spotkania w klubie seniora mogą sprawić cuda i przywrócić radość życia. Poszukajmy więc takich ofert w okolicy i zainteresujemy nimi innych.

Kontakt z bliskimi jest kluczowy

Chyba każdy senior zapytany o to czego mu najbardziej brakuje opowie o spotkaniach z dziećmi i wnukami. Nawet zresztą jeśli dana osoba spotyka się z innymi rówieśnikami – to i tak chyba najpopularniejszym tematem do rozmów jest “a co tam się dzieje u Twojej córki”. Nie odbierajmy więc seniorom możliwości uczestnictwa w naszym życiu ani wiedzy o tym, co się tam dzieje. Odwiedzajmy ich częściej, równie często zapraszajmy do siebie i nie dawajmy im pod żadnym pozorem odczuć, że stali się teraz mniej ważni.

Warto rozmawiać

Każdy człowiek jest inny – różne potrzeby mają też osoby w bardziej zaawansowanym wieku. Mimo iż potrzeby opisane powyżej są dość uniwersalne, to czasem warto po prostu zapytać danego seniora – czego tak naprawdę mu brakuje. Następnie – wystarczy już tylko dołożyć starań, aby ten brak czymś wypełnić.
 
Artykuł powstał we współpracy z firmą Prosenior (prosenior.pl).

Share: