Pad gamingowy

1138
0
Share:

Nie każdy lubi korzystać z klawiatury, gdy podejmuje się wirtualnych wyzwań. Podobnie jest z myszką – są osoby, którym ona kompletnie nie pasuje. Niejeden gracz w pewnym momencie przerzuca się na kontroler zwany potocznie padem gamingowym.

Konsole do gier

Wśród maniaków gier konsolowych już dawno pad gamingowy pobił wszystkie inne akcesoria kontrolujące przebieg gry. Protoplastami obecnych padów były urządzenia Nintendo. Miły podobny kształt do urządzeń stosowanych po dzień dzisiejszy. Co prawda istniało kilka wcześniejszych konsol do gier z innymi kontrolerami, ale były one raczej pojedynczymi pokrętłami lub dosyć opornymi joystickami. W tym momencie nie ma żadnych komplementarnych akcesoriów do wiodących systemów jak PS4 lub Xbox One, które mogłyby zagrozić rynkowej pozycji padów do gier. Nastanie jednak chwila, kiedy i one przestaną dominować. Wydaje się, że zagrożeniem niebawem staną się kontrolery odczytujące ruchy gracza poprzez system kamer jak znany już większości Kinect od Microsoft. W konsolach pady gamingowe powinny przetrwać najdłużej, dużo szybciej zostaną wyparte ze sprzętu omawianego w dalszych akapitach naszej publikacji.

Komputery PC

W tym sprzęcie pady tak naprawdę nigdy nie były wiodącymi kontrolerami. Pierwsze komputery do gier zaprzęgały joysticki. Sprzęt z architekturą PC od początku bazował na klawiaturach, a z czasem również na myszkach. Oczywiście, gdy producenci zauważyli, jak popularne pady gamingowe stały się na konsolach, chcieli wpoić miłość do tego rozwiązania graczom komputerowym, rzecz jasna dla mnożenia finansowych profitów z już gotowych wyrobów. Dla pewnej grupy pady do komputera okazały się interesujące. Osoby przeskakujące z konsoli na komputer i z powrotem wybierając gry, lubią do PC mieć pada, żeby nie musieć ciągle przyzwyczajać rąk do zmieniających się koncepcji sterowania. Poza tym, część ludzi nie lubi siedzieć w pozycji wyprostowanej przed klawiaturą, wolą oni rozsiąść się w fotelu i móc kontrolować przebieg gry w dowolnym położeniu rąk. Nie wróżymy bardzo długiej kariery dla padów komputerowych, ale kilkanaście lat z nawiązką bez wątpienia jeszcze przed sobą mają.
Pad gamingowyPady do komputerów wyglądają dzisiaj tak: https://gamera.pl/kategoria-produktu/gamepad/

Urządzenia mobilne

Czymś całkiem nowym są pady do urządzeń takich jak tablety lub telefony komórkowe. Ich budowa jest inna niż w modelach dla wcześniej opisywanych systemów gamingowych. Można na nich zamontować telefon. Pady do tabletów są przymocowywane na ich krawędziach. Wiele właściwości jest identyczna jak w padach do gier. Kontrolery do urządzeń mobilnych oferują m.in. mini joysticki, pady krzyżowe lub spusty do kontroli przyspieszenia i hamowania w Need for Speed czy Gran Turismo.
Od lat widocznie nie zmienia się główna bryła padów do gier. Wszystkie są łudząco podobne do siebie. Żaden z producentów nie ma odwagi wychylić się ze zbyt ekstrawaganckim projektem, który mógłby zaburzyć ergonomiczne aspekty pada. W przyszłości nie należy się spodziewać, że pady gamingowe zmienią się nie do poznania. Przyszłe koncepcje będą cechowały się zaledwie kosmetycznymi zmianami.

Share: