Niesamowita trwałość – blachy nierdzewne

504
0
Share:

Blachy nierdzewne znajdują swoje zastosowanie w wielu różnych branżach. Główne obszary, w których wykorzystuje się blachy to przede wszystkim budownictwo i architektura, przemysł spożywczy, przemysł AGD, przemysł chemiczny, produkcja energii, ochrona środowiska oraz przemysł transportowy i samochodowy. Dokładne informacje dotyczące składu chemicznego są zawarte w odpowiednich normach.

Historia blachy nierdzewnej

Warto wspomnieć, że stal nierdzewna została wynaleziona blisko 100 lat temu. W ciągu ostatnich kilku lat szczególnie często stosuje się stal nierdzewną w budownictwie i architekturze, gdyż doskonale wygląda i daje niesamowicie nowoczesne wrażenie.
W latach osiemdziesiątych zalety blachy nierdzewnej docenili architekci wszystkich rozwiniętych państw. Nadaje ona niesamowicie nowoczesny charakter największym centrom biurowo-handlowym na świecie.

Czym jest blacha nierdzewna?

Stal nierdzewna to stopy żelaza zawierające co najmniej 11 procent chromu. Charakteryzuje się ona doskonałymi właściwościami antykorozyjnymi. Dzieje się tak ponieważ na powierzchni tworzy się warstwa tlenków chromu. Warstwa jest niezwykle trwała, co powoduje, że nawet mechaniczne czy chemiczne uszkodzenia jej nie zagrażają.

Cechy charakterystyczne blachy nierdzewnej

Stal nierdzewna to wyjątkowo trwały i praktyczny materiał, który równocześnie cechuje się wyjątkową elegancją i szlachetnością. Różnorodność gatunków i rodzajów powierzchni sprawia, że blachy nierdzewne mogą spełnić nawet najbardziej wyszukane wymagania, jakie stawiane są przed materiałami budowlanymi i wykończeniowymi.
Ale to nie jedyne zalety blachy nierdzewnej. Wśród licznych cech można docenić różnorodność dostępnych produktów i wyrobów hutniczych. Ponadto bogaty jest też zakres rodzajów powierzchni. Dostępne są blachy szlifowane, lustrzane, matowe, z wzorami tłoczonymi i trawionymi. Co więcej stal nierdzewna charakteryzuje się bardzo dobrą wytrzymałością i sztywnością materiału.

Niezwykła trwałość i odporność

Stal nierdzewna stosowana jest zazwyczaj jako element dekoracyjny, materiał na balustrady, osłony kolumn oraz filarów czy elementy daszków, profile okienne i drzwiowe. Coraz częściej jest ona stosowana również w biurach, sklepach, dyskotekach oraz na stacjach metra. W połączeniu ze szkłem, kamieniem oraz drewnem nadają niesamowicie dostojny oraz elegancki wygląd. Nic dziwnego, że blachy nierdzewne to bardzo nowoczesne rozwiązanie.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

Share: