Jaką wannę wybrać?

59
0
Share:

Wybór wanny to bardzo ważna czynność podczas urządzania łazienki. Niekiedy niestety dysponując zbyt małą powierzchnią musimy decydować się na kabiny prysznicowe. Jednak w wielu przypadkach bywa tak, że miejsce na wannę zawsze się znajdzie. Jakie są rodzaje wanien? Z czego są wykonane? Jaką wybrać?

Rodzaje wanien

Wybór wanny nie jest tak oczywisty jakby się wydawało. Często trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników warunkujących odpowiedni wybór. Aby był on łatwiejszy do dokonania dobrze jest zawęzić krąg poszukiwań do jak najwęższego.

Na szczęście producenci wanien zadbali o swoich klientów i na rynku dostępnych jest wiele modeli. Dzieli się je głównie na kształt, który niejako rzutuje na ich zastosowanie.

Wanny prostokątne to najpopularniejsze z wanien dostępnych na rynku. Od lat są stałym wyposażeniem każdej łazienki. Swoje zastosowanie znajdują głównie w łazienkach gdzie przylegają z dwóch lub nawet trzech stron do ściany. Istnieją także wanny prostokątne, które są postawione na nóżkach i mogą znaleźć się w centralnej części łazienki.

Wanny owalne jak sama nazwa mówi mają zaokrąglony kształt. Rzadko stawia się je przy ścianach ze względu na kształt, który nie przylega przynajmniej jednym całym bokiem do nich jak w przypadku wanny prostokątnej. Najczęściej stawiane są w centralnej części łazienki. Mogą mieć zabudowane boki lub też być postawione na nóżkach.

Wanny narożnikowe to świetne rozwiązanie w łazienkach gdzie do dyspozycji jest bardzo mało miejsca. Są one praktyczne i zarazem funkcjonalne. Z reguły umieszcza się je na niższych wysokościach, co dodatkowo sprawia, że mogą z nich korzystać bez problemu dzieci i osoby starsze.

Materiał wykonania

W obecnych czasach wanny produkuje się głównie z tworzywa sztucznego, gdyż są one tanie, nie przebarwiają się i mają właściwości termiczne. Jednak jak w przypadku kształtów wanien tak i w przypadku ich wykonania producenci dali duży wybór.

Na rynku dostępne są wanny z marmuru, stali czy nawet drewna i szkła. Każde z nich posiadają inne właściwości oraz mogą być zastosowane gdzie indziej. Jednak w zależności od materiału cena może być wyższa lub niższa.

Najtańsze są wanny akrylowe z powodu ich materiału wykorzystywanego do produkcji, Tworzywo sztuczne jest ogólnodostępne i w porównaniu z innymi materiałami jest mniej wytrzymałe. Do najdroższych należą natomiast te wykonane z naturalnych tworzyw takich jak drewno czy kamień

Share: