Jak wyglądają skoki w tandemie?

608
0
Share:

Skoki w tandemie to dobry sposób na rozpoczęcie swojej przygody ze spadochroniarstwem. Do odbycia skoku w tandemie niepotrzebne jest specjalne przygotowanie, nie trzeba też płacić za drogi kurs. Wystarczy zamówić usługę i zdać się na instruktora, z którym skoczymy – przypięci do jego kombinezonu.

Czy skoki w tandemie są bezpieczne?

Wbrew pozorom, skoki ze spadochronem – szczególnie w tandemie – należą do jednych z najbezpieczniejszych form uprawiania sportów ekstremalnych. Instruktor, który skacze ze skoczkiem jest odpowiedzialny za otworzenie czaszy spadochronu w odpowiednim momencie swobodnego spadania. Swobodne spadanie trwa od połowy minuty do półtorej minuty. Wiele zależy od wagi skoczka, a także od wysokości, na jakiej skoczek jest wyrzucany z samolotu.
W powietrzu, skocze jest cały czas przypięty do instruktora wieloma karabińczykami. Nie ma możliwości odłączenia się w trakcie spadania – to się praktycznie w historii spadochroniarstwa nie zdarzyło nigdy.

Moment swobodnego spadania

Po otworzeniu czaszy spadochronu, będziemy powoli spadali przez kilka minut, aż do miękkiego lądowania. Instruktor nakieruje nas w odpowiednie miejsce do lądowania. Nie należy mieć obaw o to, gdzie spadniemy – nigdy nie jest to woda ani pustynia, ani tym bardziej teren zabudowany lub teren naszpikowany liniami wysokiego napięcia. Moment spadania z otwartą czaszą to mniej ekscytująca część lotu – znacznie więcej adrenaliny pompuje się do naszej krwi bezpośrednio po wypadnięciu z samolotu. Wówczas spadamy najszybciej – prędkość spadania może dochodzić nawet do dwustu kilometrów na godzinę.

Czy do skoku w tandemie potrzebne jest przeszkolenie?

Co do zasady, odbycie skoku ze spadochronem w tandemie nie wymaga odbycia długotrwałego szkolenia. Wystarczy, że przed odbyciem skoku stawimy się na lotnisku pół godziny przed startem samolotu. Wówczas zostaną z nami omówione podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz zostaniemy poinstruowani, jaką pozycję powinniśmy przybrać w czasie swobodnego spadania. Dostaniemy też gogle i kombinezon. Cały lot może zostać sfilmowany przez pracowników ośrodka, w którym odbędziemy skok.

O czym warto pamiętać?

Po umówieniu terminu odbycia skoku możemy zostać zaskoczeni – skok może nie odbyć się ze względu na słabe warunki pogodowe. Ostatecznie dzień przed oddaniem skoku przyszły skoczek otrzymuje potwierdzenie pogodowe. Gdy pogoda nie jest dobra, skok może zostać przeniesiony na inny termin.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia

Share: