Jak wybrać pamięć RAM? Parametry, ranking

942
0
Share:

Pamięć RAM to pamięć cyfrowa podłączona do płyty głównej, jeden z ważniejszych podzespołów komputera. Gromadzi dane wykorzystywane w danej chwili i decyduje o szybkości działania sprzętu. W pamięci RAM zapisywany jest przebieg i wyniki pracy aktualnie działających programów. Ma charakter krótkotrwały – wszelkie dane są usuwane z pamięci po wyłączeniu komputera lub wyłączeniu programu. Jak wybrać pamięć RAM, by komputer działał szybko i sprawnie? Przed zakupem warto zerknąć na ranking popularności RAM, by sprawdzić, jakimi kryteriami wyboru kierują się inni użytkownicy.
 

Jak wybrać pamięć RAM? Parametry:

Typ pamięci

Można wyróżnić 3 typy pamięci: DDR2 (do komputerów starej generacji), DDR3 (kompatybilna ze starszymi typami płyt głównych) i kości DDR4, które obsługują najnowocześniejsze urządzenia. W rankingu popularności pamięci RAM https://www.bomi.pl/ranking-pamieci-ram-top-10-najlepszych-modeli/ prym wiodą dwa ostatnie typy, a szczególnie wydajne kości DDR4.

Wielkość pamięci

Pamięć RAM jest dostępna w modułach o następujących wielkościach: 4 GB, 8 GB oraz 16 GB. Najpopularniejsza w rankingu wielkość 8 GB zapewnia sprawne działanie komputera i pozwala na korzystanie z zaawansowanych programów, oglądanie filmów i granie w gry.

Timmingi pamięci

Opóźnienia (timmingi) określają szybkość, z jaką komputer wykonuje obliczenia. Im mniejsze opóźnienia pamięci RAM, tym większa jest wydajność działania komputera.

Częstotliwość taktowania

Im wyższa częstotliwość taktowania, tym wyższa wydajność pamięci RAM. W nowoczesnych kościach pamięci częstotliwość taktowania wynosząca 2665 MHz pozwala na obsługę profesjonalnych programów.

Napięcie pamięci

Jest szczególnie istotne w urządzeniach przenośnych. Nowoczesne laptopy są energooszczędne i charakteryzują się niskim napięciem.

Chłodzenie pamięci

Pamięć RAM powinna być wyposażona w radiatory, czyli elementy chłodzące, które zapobiegają przegrzaniu się podzespołów.

Share: