Fakty i mity na temat samoobrony

770
0
Share:

Historia zna wiele przypadków, kiedy to zaatakowana osoba, broniąc się, naraziła się na konsekwencje prawne. Najczęściej dotyczą one przekroczenia granic obrony koniecznej. Prawo nie zawsze jest jasne i jednoznaczne. Poznaj najpopularniejsze fakty i mity związane z obroną konieczną.

W sytuacji zagrożenia mogę tylko uciekać – MIT

W momencie, kiedy zostaniesz zaatakowany, masz prawo się bronić, aby odeprzeć atak. Możesz zastosować legalne środki obrony, takie jak gaz pieprzowy czy paralizator. Naturalnie, powinieneś uciekać i szukać pomocy. Ale uderzenie napastnika nie jest nielegalne. Obrona konieczna musi być jednak współmierna do ataku – nie można potraktować pałką, nożem czy innym narzędziem osoby, która np. jedynie obraża kogoś słownie. Sąd Najwyższy w 1972 roku orzekł, że „osoba napadnięta nie ma obowiązku ani ratowania się ucieczką, ani ukrywania się przed napastnikiem w zamkniętym pomieszczeniu, ani też znoszenia napaści ograniczającej jej swobodę, lecz ma prawo odpierać zamach wszelkimi dostępnymi środkami, które są konieczne do zmuszenia napastnika do odstąpienia od kontynuowania zamachu” (źródło: Wyrok SN z 4.02.1972r, IV KR 337/71, OSNKW Nr 5/1972, poz. 83).

Na zakup i posiadanie paralizatora trzeba mieć zezwolenie – MIT

Paralizatory to ogólnie dostępne narzędzia do samoobrony. Są tanie, łatwe w użyciu i skuteczne. Paralizatorem może posługiwać się każda osoba, jedynym warunkiem legalnego kupienia paralizotora jest ukończenie 18. roku życia. W Polsce nie jest wymagane zezwolenie.

Sztuki walki są pomocne w samoobronie – FAKT

Szkoły walki, a także Ministerstwo Obrony Narodowej, organizują kursy samoobrony dla kobiet. Poza teoretyczną wiedzą, zdobywa się też doświadczenie w zakresie walki wręcz. Trenowanie sztuk walki wpływa pozytywnie na sprawność fizyczną oraz na psychiczne radzenie sobie w trudnych sytuacjach.

Jeśli mam przy sobie gaz pieprzowy, to nic mi nie grozi – MIT

Sam fakt posiadania gazu pieprzowego nie gwarantuje bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia. Ważne jest zachowanie spokoju i umiejętne posługiwanie się narzędziem do samoobrony. Gaz nie przyda ci się także wtedy, kiedy nosisz go w plecaku lub w torebce – na reakcję masz tylko kilka sekund, a to może okazać się za mało na znalezienie i użycie gazu.

Sąd nie zawsze jest po stronie ofiary ataku – FAKT

Niestety może zdarzyć się tak, że zaatakowana osoba nie zachowa zimnej krwi i przekroczy granice obrony koniecznej, poważnie raniąc przy tym napastnika. Jeśli sąd uzna, że obrona była niewspółmierna do niebezpieczeństwa, może wydać wyrok obciążający osobę, która została zaatakowana jako pierwsza.

Share: