Co wybrać – forniry naturalne czy modyfikowane?

1514
0
Share:

Czy rodzaje forniru można ze sobą porównywać? Czym jest fornir modyfikowany a czym naturalny? Wśród Klientów, decydujących się na zakup płyt fornirowych, często pokutuje przekonanie o tym, że niektóre z nich są lepszej a niektóre gorszej jakości.
Problem ten dotyczy szczególnie fornirów naturalnych i modyfikowanych czyli dwóch rodzajów tworzywa, które wykorzystuje się do szeroko rozumianego fornirowania czyli inaczej mówiąc – oklejania rozmaitych powierzchni drewnianych.

Różnice pomiędzy technologią wykonania forniru naturalnego i modyfikowanego

1. W przypadku forniru naturalnego, mamy do czynienia z zewnętrzną warstwą drewna, które najczęściej ma od 0,5 do 3 mm grubości. Taka „skórka” jest ścinana w bardzo prosty sposób – wystarczy, że z kawałka drewna usuniemy korę a następnie włożymy go do urządzenia skrawającego wyposażonego w specjalne noże. Wycięty w ten sposób płat nie tylko więc cechuje się naturalnością ale też – wygląda bardzo pięknie i niepowtarzalnie dając nam obraz słojów z całego kawałka drewna.
2. Z kolei w przypadku fornirów modyfikowanych jest nieco inaczej. Są one co prawda pozyskiwane tak samo jak ich naturalne odpowiedniki, ale kwestią kluczową jest to co robimy z tak wyprodukowaną okleiną. W przypadku produktów modyfikowanych, jej poszczególne warstwy prasuje się i tak otrzymany materiał kroi się na plasterki. W związku z tym, fornir modyfikowany charakteryzuje się znaczną powtarzalnością wzoru – dlatego kupując płyty z niego wykonane, musimy liczyć się z tym że co jakiś czas wzór słojów drewna będzie się powtarzał. Oczywiście tak otrzymany produkt będzie nieco trwalszy niż forniry naturalne a to ze względu na wspomniane prasowanie (nawet do kilkuset płatów okleiny).

Co wybrać – rozwiązania naturalne czy modyfikowane

Wbrew przypuszczeniom wielu Klientów, zarówno forniry naturalne jak też te modyfikowane są produktami o bardzo wysokiej jakości. Owszem – można natrafić na forniry które już po krótkim czasie zaczną pękać, ale jest to raczej związane z technologią ich konserwacji a nie samej produkcji.
Zarówno forniry naturalne jak też te modyfikowane można stosować nie przejmując się zbytnio o ich wytrzymałość. Oczywiście – silne oddziaływania fizyczne zniszczą wszystko ale nie w tym rzecz. Obydwa rodzaje forniru są po prostu dostosowane do Klientów o różnych oczekiwaniach. W przypadku wyrobu naturalnego, będą to osoby którym zależy na naturalnemu wyglądowi zwojów, pięknu itd. Osoby te poszukują czegoś niepowtarzalnego, tak by posiadane przez nich drewniane elementy do oklejenia wyglądały niepowtarzalnie i pięknie.
Z kolei osoby decydujące się na forniry modyfikowane, będą raczej szukały czegoś wytrzymalszego i bardziej odpornego na chociażby oddziaływania fizyczne nie przejmując się zbytnio powtarzalnością wzoru słojów drewna i brakiem oryginalności.
Podsumowując – obydwa rodzaje fornirów są warte polecenia. Każdy z nich jest dostosowany do innych oczekiwań Klienta. To, co decyduje o ich różnicy to cechy charakterystyczne i specyfika wykonania.

Share: