Co to jest automatyka przemysłowa?

705
0
Share:

W każdej dziedzinie przemysłu dąży się do optymalizacji procesów produkcyjnych. Za optymalizację uważa się wyprodukowanie jak największej ilości danych produktów końcowych w jak najkrótszym czasie, przy jak najmniejszych stratach. Wiadomo, iż człowiek częściej popełnia błąd, niż dobrze zaprogramowany robot dlatego wiele firm dąży do jak największej automatyzacji, ograniczając rolę człowieka jedynie do najprostszych czynności. Tego typu sytuacje dają możliwości rozwoju automatyce przemysłowej.

Co to jest automatyka przemysłowa?

Jest to dział automatyki, którego celem jest automatyzacja wszelkich procesów wytwarzania oraz procesów technologicznych. Można śmiało powiedzieć, iż w obecnych czasach jest to jeden z najprężniej rozwijających się działów automatyki głównie z tego powodu, iż wszelkie przedsiębiorstwa chcą produkować jak najwięcej i jak najtaniej.

Zalety automatyki przemysłowej

Wiele osób zastanawia się nad zaleta całkowitej automatyzacji produkcji. Jeżeli chodzi o właścicieli firm produkcyjnych, zaletą jest przede wszystkim większa wydajność procesu. Maszyny mogą być tak zaprogramowane, że ich wydajność będzie wyższa. Ponadto, jeżeli proces jest dobrze ustawiony zmniejsza się ilość „scrapu”. Dobrze skonstruowana maszyna może zastąpić nawet kilku operatorów.

Wady automatyki przemysłowej

Automatyka przemysłowa nie jest specjalnie lubiana przez operatorów. Zwiększająca się ilość robotów sprawia, że ludzie są mniej potrzebni w procesach produkcyjnych. W związku z tym, redukowane są miejsca pracy, a w miejsce ludzi są wprowadzane nowoczesne roboty i maszyny.
W przypadku właścicieli firm produkcyjnych, również istnieją pewne wady. Jeżeli maszyna zostanie źle ustawiona, może nie mieć możliwości automatycznej walidacji i wszystkie produkty, które zostały wyprodukowane mogą okazać się niedobre. W przypadku maszyn, które są sterowane przez operatora, zawsze jest szansa, że operator zorientuje się o złym ustawieniu maszyny i niezwłocznie poinformuje swojego przełożonego. W takim przypadku można zminimalizować ewentualne szkody, które wynikają ze złego ustawienia maszyny.
Rozwój automatyki przemysłowej jest nieunikniony. Obecnie jest to dziedzina życia, która ma wpływ na całą cywilizację, choć niektórzy mogą nie być świadomi wpływu automatyzacji na ich życie. Należy wspomnieć, iż roboty są obecne w każdej dziedzinie przemysłu produkcyjnego, więc zarówno w przemyśle żywnościowym i farmaceutycznym. Niesie to ze sobą pewne wady, jednak nie można zapomnieć przede wszystkim o zaletach automatyzacji.

Share: