Budynki komercyjne

544
0
Share:

Coraz więcej inwestorów, zarówno tych zagranicznych jak i krajowych, dostrzega potencjał biznesowy płynący z wynajmu. Ich obszar nie ogranicza się jedynie do budynków o charakterze mieszkalnym, gdzie zyski w przypadku większych przedsiębiorców mogą być relatywnie niskie. Dlatego ciekawym inwestycyjnie rozwiązaniem są nieruchomości komercyjne.

Budynek komercyjny i jego możliwości

Przez tego typu budynki rozumie się lokale przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej bez charakteru mieszkalnego. W zależności od przeznaczenia, wyróżnia się przestrzenie biurowe, punkty handlowo-usługowe oraz powierzchnie magazynowe.
Typ powierzchni przekłada się również na czas oraz środki, jakie musimy poświęcić naszej potencjalnej inwestycji. Warto rozważyć, czy zależy nam wyłącznie na zyskach płynących wyłącznie z najmu czy też chcemy poszerzyć naszą ofertę o infrastrukturę związaną z obsługą przestrzeni.

Charakterystyka grup

Obiekty biurowe to lokale oferowane działalnościom gospodarczym, które nie wiążą się z produkcją lub sprzedażą bezpośrednią. Tutaj potencjalne zyski mogą zależeć od wielkości powierzchni oraz jej rozplanowania. Możemy wynajmować duży lokal jednemu najemcy lub kilku z nich. Ta ostatnia możliwość może wiązać się z mniejszym ryzykiem. Nagłe rozwiązanie umowy z jednym z najemców będzie mało odczuwalną stratą w obliczu zysków z pozostałych lokali.
Do grupy usługowej zaliczamy parkingi, wszelkiego rodzaju lokale gastronomiczne, magazyny, obiekty noclegowe typu motele, hotele oraz lokale związane z usługami medycznymi, jak szpitale lub przychodnie. Są to nieruchomości komercyjne usytuowane zwykle w otoczeniu biurowców i dużych lokali handlowych. W tego typu inwestycji możemy liczyć na znaczne korzyści finansowe. Musimy jednak liczyć się z faktem, że może to być rozwiązanie o wiele bardziej czasochłonne, wymagające większej uwagi.
Budynki handlowe to najbardziej zróżnicowana grupa nieruchomości komercyjnych. Obejmuje duże i kompleksowe zabudowy typu centra handlowe oraz budynki wolnostojące. Poszczególne obiekty zwykle dodatkowo klasyfikuje się biorąc pod uwagę wielkość ich powierzchni oraz konstrukcję. Są to zwykle bardzo kosztowne i absorbujące inwestycje. Jednocześnie przy odpowiednim zarządzaniu potrafią przynosić ogromne zyski.

Mądra inwestycja źródłem korzyści

Niezależnie od tego, w jaki typ nieruchomości komercyjnych zdecydujemy się zainwestować warto wziąć pod uwagę dodatkowe czynniki mogące zdecydować o powodzeniu inwestycji. Należy zwrócić uwagę na lokalizację, której atrakcyjność powinna być dostosowana do rodzaju lokalu, który chcemy kupić. Pomocne będzie również określenie budżetu, jaki możemy poświęcić na ten cel. Przy mądrej i rozważnej decyzji, możemy liczyć na bardzo szybkie zyski.
Powaga decyzji będzie również uzależniona od źródła funduszy na inwestycję. Osoby rozważające kredyt będą musiały przekonać bank o słuszności swojej inwestycji, tylko wtedy uzyskają środki na jej sfinansowanie. Dlatego warto skorzystać dodatkowo z usług profesjonalnych doradców inwestycyjnych.

Share: