Budowa domu – o czym pamiętać?

1242
0
Share:

Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę własnego domu. Jako argumenty do budowy podają przede wszystkim większą niezależność, większą powierzchnię dla siebie i swoich bliskich, możliwość obcowania z naturą, posiadanie ogrodu. Okazuje się jednak, że zanim zaczniemy zajmować się urządzaniem czy sadzenie w ogrodzie czeka nas naprawdę długa droga. Jak przygotować się do rozpoczęcia budowy?
Budowa powinna rozpocząć się od skompletowania wszelkich niezbędnych dokumentów i zezwoleń. Konieczne jest też posiadanie zaakceptowanego przez architekta planu domu. Ciekawą opcją jest zakupienie gotowego projektu domu – są one znacznie tańsze niż tworzenie projektu od zera. Dodatkową zaletą jest również możliwość natychmiastowego przejścia do realizacji inwestycji. W przypadku klasycznych projektów ich tworzenie może zająć nawet kilka tygodni.

Niezbędne dokumenty oraz badania gruntu

Zanim zabierzemy się do wyrównywania terenu oraz stawiania szalunków konieczne jest dostarczenie do urzędu miasta wszelkich zezwoleń oraz obowiązkowych pomiarów. Również po zakończeniu budowy konieczne jest wykonanie obowiązkowych badań, np. pomiar drgań mechanicznych. Konieczne jest również wykonanie badań geodezyjnych – pozwolą one dokładnie wymierzyć zakupiony teren oraz sprawdzić jakość gruntu.

Organizacja ekipy budowlanej

Pomimo że w Polsce nie brakuje ekip budowlanych ich rezerwacja może być problematyczna. Najlepsze firmy są rezerwowane z kilkuletnim wyprzedzeniem. Zanim podejmiemy decyzję o konkretnej firmie musimy również sprawdzić, czy jest ona godna zaufania. Najczęściej wystarczy strona internetowa, referencje oraz dotychczasowe realizacje. Jeśli mamy możliwość możemy też zapytać innych indywidualnych klientów, czy są zadowoleni z efektów budowy i pracy wynajętej firmy. Warto również na samym początku ustalić, jak rozliczana będzie praca robotników – dzięki temu unikniemy nieprzyjemnej niespodzianki pod koniec budowy.
Podczas przygotowania do budowy niezwykle ważne jest też zaopatrzenie się w odpowiednio dobrane materiały budowlane. Obecnie mamy znacznie szerszy wybór niż jeszcze 20 lat temu. Obecnie materiały kupujemy w sklepach budowlanych oraz sklepach zaopatrzeniowych. Nie ma konieczności wstrzymywania budowy z powodu braku jedynego surowca. Podczas budowy warto nadzorować, czy wszystkie prace idą zgodnie z planem oraz czy praca wykonywana jest starannie.

Share: