Alkomat jednorazowy – jak działa i kiedy warto go wykonać?

468
0
Share:

Każdy z nas na pewno spotkał się z sytuacją, kiedy po mocno zakrapianej imprezie chcieliśmy wrócić samochodem do domu. Proces trzeźwienia jest różny i u każdego wygląda inaczej, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, czy możemy prowadzić auto warto wykonać alkotesty. Czym jest alkomat jednorazowy i jak z niego korzystać?

Alkomaty jednorazowe

Alkomaty jednorazowe mają bardzo prostą budowę, są wykonane ze szklanej rurki wypełnionej specjalnymi kryształkami, która jest w tym wypadku substancją mierzącą poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Wystarczy dmuchać przez 10 sekund w test, następne odczytać wynik po 2 minutach. Jeżeli kryształki zabarwią się na różowo oznacza to, że jesteśmy nietrzeźwi i nie możemy prowadzić samochodu. Oczywiście warto podkreślić, że jednorazowy alkomat jest w stanie zbadać wyłącznie orientacyjną zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, nie da nam dokładnego wyniku, jak ma to miejsce w przypadku profesjonalnych alkomatów. Intensywność zabarwienia kryształków pozwala ocenić mniej więcej poziom alkoholu. Decydując się na alkotesty można sprawdzić mniej więcej, czy jesteśmy zdolni do kierowania pojazdami. Nigdy nie należy prowadzić auta po spożyciu alkoholu, nawet jeżeli piliśmy poprzedniego dnia. Pamiętajmy, że w tym wypadku narażamy nie tylko siebie, ale również innych uczestników ruchu. Poza tym możemy stracić prawo jazdy, co też nie jest dobrą opcja, szczególne jak na co dzień przemieszczamy się się samochodem. Alkomat jednorazowy to doskonała opcja, bo niewiele kosztuje i można kupić go praktycznie wszędzie.

A może alkomaty profesjonalne?

Wybór alkomatów jest duży, także można kupić urządzenie, które będzie nam służyć w awaryjnych sytuacjach. Jednorazowy alkomat to dobre rozwiązanie w przypadku okazjonalnego spożycia alkoholu, jeśli często uczestniczymy w imprezach zakrapianych alkoholem, to opłaca się zaopatrzyć w alkomat. Dzięki temu będziemy mieć 100% pewności, że możemy jechać samochodem albo musimy jeszcze poczekać przed tym, jak wsiądziemy do auta. Dużo zależy od tego, czy będziemy korzystać z takiego urządzenia wyłącznie okazjonalnie, czy na przykład będzie służyć w pracy do kontrolowania pracowników. W niektórych firmach badanie alkomatem jest normą i przed wejściem do pracy każdy musi poddać się takiemu testowi. Dobrze mieć profesjonalny alkomat również w firmach transportowych w celu skontrolowania swoich kierowców.

Share: